Let's Be Friends!

Like us on Facebook to stay glued to our unbeatable updates.
Like Now!
Nnamdi Kanu inspects newly inaugurated Biafra Secret Service(photos)

FULL LIST: Winners at the 59th annual Grammy Awards

Posted: 13 February, 2017 at 10:46 am
FULL LIST: Winners at the 59th annual Grammy Awards
FULL LIST: Winners At The 59th Annual Grammy Awards Photo 1

The 59th Annual Grammy Awards ceremony was held on February 12, 2017.The ceremony recognized the best recordings, compositions, and artists of the eligibility year, which runs from October 1, 2015 to September 30, 2016. The nominations were announced on December 6, 2016.

Below is the full list of winners from the 59th annual Grammy Awards:

GENERAL FIELD

Record Of The Year:

WINNER: "Hello" — Adele

"Formation" — Beyoncé

"7 Years" — Lukas Graham

"Work" — Rihanna Featuring Drake

"Stressed Out" — Twenty One Pilots

Album Of The Year:

WINNER: 25 — Adele

Lemonade — Beyoncé

Purpose — Justin Bieber

Views — Drake

A Sailor's Guide To Earth — Sturgill Simpson

Song Of The Year:

WINNER: "Hello" — Adele Adkins & Greg Kurstin, songwriters (Adele)

"Formation" — Khalif Brown, Asheton Hogan, Beyoncé Knowles & Michael L. Williams II, songwriters (Beyoncé)

"I Took A Pill In Ibiza" — Mike Posner, songwriter (Mike Posner)

"Love Yourself" — Justin Bieber, Benjamin Levin & Ed Sheeran, songwriters (Justin Bieber)

"7 Years" — Lukas Forchhammer, Stefan Forrest, Morten Pilegaard & Morten Ristorp, songwriters (Lukas Graham)

Best New Artist:

WINNER: Chance The Rapper

Kelsea Ballerini

The Chainsmokers

Maren Morris

Anderson .Paak

POP FIELD

Best Pop Solo Performance:

WINNER: "Hello" — Adele

"Hold Up" — Beyonce

"Love Yourself" — Justin Bieber

"Piece By Piece (Idol Version)" — Kelly Clarkson

"Dangerous Woman" — Ariana Grande

Best Pop Duo/Group Performance:

WINNER: "Stressed Out" — Twenty One Pilots

"Closer" — The Chainsmokers Featuring Halsey

"7 Years" — Lukas Graham

"Work" — Rihanna Featuring Drake

"Cheap Thrills" — Sia Featuring Sean Paul

Best Pop Vocal Album:

WINNER: 25 — Adele

Purpose — Justin Bieber

Dangerous Woman — Ariana Grande

Confident — Demi Lovato

This Is Acting — Sia

Best Traditional Pop Vocal Album:

WINNER: Summertime: Willie Nelson Sings Gershwin — Willie Nelson

Cinema — Andrea Bocelli

Fallen Angels — Bob Dylan

Stages Live — Josh Groban

Encore: Movie Partners Sing Broadway — Barbra Streisand

DANCE/ELECTRONIC MUSIC FIELD

Best Dance Recording:

WINNER: "Don't Let Me Down" — The Chainsmokers featuring Daya

"Tearing Me Up" — Bob Moses

"Never Be Like You" — Flume featuring Kai

"Rinse & Repeat" — Riton featuring Kah-Lo

"Drinkee" — Sofi Tukker

Best Dance/Electronic Album:

WINNER: Skin — Flume

Electronica 1: The Time Machine — Jean-Michel Jarre

Epoch — Tycho

Barbara Barbara, We Face A Shining Future — Underworld

Louie Vega Starring...XXVIII — Louie Vega

FULL LIST: Winners at the 59th annual Grammy Awards

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC FIELD

Best Contemporary Instrumental Album:

WINNER: Culcha Vulcha — Snarky Puppy

Human Nature — Herb Alpert

When You Wish Upon a Star — Bill Frisell

Way Back Home: Live From Rochester, NY — Steve Gadd Band

Unpsoken — Chuck Loeb

ROCK FIELD

Best Rock Performance:

WINNER: "Blackstar" — David Bowie

"Joe (Live From Austin City Limits)" — Alabama Shakes

"Don't Hurt Yourself" — Beyoncé Featuring Jack White

"The Sound Of Silence" — Disturbed

"Heathens" — Twenty One Pilots

Best Metal Performance:

WINNER: "Dystopia" — Megadeth

"Shock Me" — Baroness

"Slivera" — Gojira

"Rotting in Vain" — Korn

"The Price Is Wrong" — Periphery

Best Rock Song:

WINNER: "Blackstar" — David Bowie, songwriter (David Bowie)

"Burn the Witch" —Radiohead, songwriters (Radiohead)

"Hardwired" — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)

"Heathens" — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)

"My Name Is Human" — Rich Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens, songwriters (Highly Suspect)

Best Rock Album:

WINNER: Tell Me I'm Pretty — Cage The Elephant

California — Blink-182

Magma — Gojira

Death Of A Bachelor — Panic! At The Disco

Weezer — Weezer

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album:

WINNER: Blackstar — David Bowie

22, A Million — Bon Iver

The Hope Six Demolition Project — PJ Harvey

Post Pop Depression — Iggy Pop

A Moon Shaped Pool — Radiohead

R&B FIELD

Best R&B Performance:

WINNER: "Cranes in the Sky" — Solange

"Turnin' Me Up" — BJ The Chicago Kid

"Permission" — Ro James

"I Do" — Musiq Soulchild

"Needed Me" — Rihanna

Best Traditional R&B Performance:

WINNER: "Angel" — Lalah Hathaway

"The Three Of Me" — William Bell

"Woman's World" — BJ The Chicago Kid

"Sleeping With The One I Love" — Fantasia

"Can't Wait" — Jill Scott

Best R&B Song:

WINNER: "Lake By the Ocean" — Hod David & Musze, songwriters (Maxwell)

"Come and See Me" — J. Brathwaite, Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters (PartyNextDoor Featuring Drake)

"Exchange" — Michael Hernandez & Bryson Tiller, songwriters (Bryson Tiller)

"Kiss It Better" — Jeff Bhasker, Robyn Fenty, John-Nathan Glass & Natalia Noemi, songwriters (Rihanna)

"Luv" — Magnus August Høiberg, Benjamin Levin & Daystar Peterson, songwriters (Tory Lanez)

Best Urban Contemporary Album:

WINNER: Lemonade — Beyoncé

Ology — Gallant

We Are King — KING

Malibu — Anderson .Paak

Anti — Rihanna

Best R&B Album:

WINNER: Lalah Hathaway Live — Lalah Hathaway

In My Mind — BJ The Chicago Kid

Velvet Portraits — Terrace Martin

Healing Season — Mint Condition

Smoove Jones — Mya

RAP FIELD

Best Rap Performance:

WINNER: "No Problem" — Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz

"Panda" —Desiigner

"Pop Style" — Drake Featuring The Throne

"All The Way Up" — Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared

"That Part" — ScHoolboy Q Featuring Kanye West

Best Rap/Sung Performance:

WINNER: "Hotline Bling" — Drake

"Freedom" — Beyoncé Featuring Kendrick Lamar

"Broccoli" — D.R.A.M. Featuring Lil Yachty

"Ultralight Beam" — Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream

"Famous" — Kanye West Featuring Rihanna

Best Rap Song:

WINNER: "Hotline Bling" — Aubrey Graham & Paul Jefferies, songwriters (Drake)

"All The Way Up" — Joseph Cartagena, Edward Davadi, Shandel Green, Karim Kharbouch, Andre Christopher Lyon, Reminisce Mackie & Marcello Valenzano, songwriters (Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared)

"Famous" — Chancelor Bennett, Ross Birchard, Ernest Brown, Andrew Dawson, Kasseem Dean, Mike Dean, Noah Goldstein, Kejuan Muchita, Patrick Reynolds, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Rihanna)

"No Problem" — Chancelor Bennett, Dwayne Carter & Tauheed Epps, songwriters (Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz)

"Ultralight Beam" — Chancelor Bennett, Kasseem Dean, Mike Dean, Kirk Franklin, Noah Goldstein, Samuel Griesemer, Terius Nash, Jerome Potter, Kelly Price, Nico "Donnie Trumpet" Segal, Derek Watkins, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream)

Best Rap Album:

WINNER: Coloring Book — Chance The Rapper

And the Anonymous Nobody — De La Soul

Major Key — DJ Khaled

Views — Drake

Blank Face LP — ScHoolboy Q

The Life of Pablo — Kanye West

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance:

WINNER: "My Church" — Maren Morris

"Love Can Go To Hell" — Brandy Clark

"Vice" — Miranda Lambert

"Church Bells" — Carrie Underwood

"Blue Ain't Your Color" — Keith Urban

Best Country Duo/Group Performance:

WINNER: "Jolene" — Pentatonix Featuring Dolly Parton

"Different for Girls" — Dierks Bentley Featuring Elle King

"21 Summer" — Brothers Osborne

"Setting The World On Fire" — Kenny Chesney & P!nk

"Think Of You" — Chris Young With Cassadee Pope

Best Country Song:

WINNER: "Humble and Kind" — Lori McKenna, songwriter (Tim McGraw)

"Blue Ain't Your Color" — Clint Lagerberg, Hillary Lindsey & Steven Lee Olsen, songwriters (Keith Urban)

"Die A Happy Man" — Sean Douglas, Thomas Rhett & Joe Spargur, songwriters (Thomas Rhett)

"My Church" — busbee & Maren Morris, songwriters (Maren Morris)

"Vice" — Miranda Lambert, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Miranda Lambert)

Best Country Album:

WINNER: A Sailor's Guide to Earth — Sturgill Simpson

Big Day in a Small Town — Brandy Clark

Full Circle — Loretta Lynn

Hero — Maren Morris

Ripcord — Keith Urban

NEW AGE FIELD

Best New Age Album:

WINNER: White Sun II — White Sun

Orogen — John Burke

Dark Sky Island — Enya

Inner Passion — Peter Kater & Tina Guo

Rosetta — Vangelis

JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo:

WINNER: "I'm So Lonesome I Could Cry" — John Scofield, soloist

"Countdown" — Joey Alexander, soloist

"In Movement" — Ravi Coltrane, soloist

"We See" — Fred Hersch, soloist

"I Concentrate On You" — Brad Mehldau, soloist

Best Jazz Vocal Album:

WINNER: Take Me To The Alley — Gregory Porter

Sound Of Red — René Marie

Upward Spiral — Branford Marsalis Quartet With Special Guest Kurt Elling

Harlem On My Mind — Catherine Russell

The Sting Variations — The Tierney Sutton Band

Best Jazz Instrumental Album:

WINNER: Country for Old Men — John Scofield

Book of Intuition — Kenny Barron Trio

Dr. Um — Peter Erskine

Sunday Night At The Vanguard — The Fred Hersch Trio

Nearness — Joshua Redman & Brad Mehldau

Best Large Jazz Ensemble Album:

WINNER: Presidential Suite: Eight Variations on Freedom — Ted Nash Big Band

Real Enemies — Darcy James Argue's Secret Society

Presents Monk'estra, Vol. 1 — John Beasley

Kaleidoscope Eyes: Music of the Beatles — John Daversa

All L.A. Band — Bob Mintzer

Best Latin Jazz Album:

WINNER: Tribute To Irakere: Live In Marciac — Chucho Valdés

Entre Colegas — Andy González

Madera Latino: A Latin Jazz Perspective On The Music Of Woody Shaw — Brian Lynch & Various Artists

Canto América — Michael Spiro/Wayne Wallace La Orquesta Sinfonietta

30 - Trio Da Paz

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD

Best Gospel Performance/Song:

WINNER: "God Provides" — Tamela Mann; Kirk Franklin, songwriter

"It's Alright, It's OK" — Shirley Caesar Featuring Anthony Hamilton; Stanley Brown & Courtney Rumble, songwriters

"You're Bigger [Live]" — Jekalyn Carr; Allundria Carr, songwriter

"Made A Way [Live]" — Travis Greene; Travis Greene, songwriter

"Better" — Hezekiah Walker; Jason Clayborn, Gabriel Hatcher & Hezekiah Walker, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:

WINNER: "Thy Will" — Hillary Scott & The Scott Family; Bernie Herms, Hillary Scott & Emily Weisband, songwriters Track from: Love Remains

"Trust In You" — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Michael Farren & Paul Mabury, songwriters

"Priceless" — For King & Country; Benjamin Backus, Seth Mosley, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters

"King of the World" — Natalie Grant; Natalie Grant, Becca Mizell & Samuel Mizell, songwriters

"Chain Breaker" — Zach Williams; Mia Fieldes, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

Best Gospel Album:

WINNER: Losing My Religion — Kirk Franklin

Listen —Tim Bowman Jr.

Fill This House — Shirley Caesar

A Worshipper's Heart [Live] —Todd Dulaney

Demonstrate [Live] —William Murphy

Best Contemporary Christian Music Album:

WINNER: Love Remains — Hillary Scott & The Scott Family

Poets & Saints — All Sons & Daughters

American Prodigal — Crowder

Be One — Natalie Grant

Youth Revival [Live] — Hillsong Young & Free

Best Roots Gospel Album:

WINNER: Hymns — Joey+Rory

Better Together — Gaither Vocal Band

Nature's Symphony In 432 — The Isaacs

Hymns And Songs Of Inspiration — Gordon Mote

God Don't Ever Change: The Songs Of Blind Willie Johnson — (Various Artists)

LATIN FIELD

Best Latin Pop Album:

WINNER: Un Besito Mas — Jesse & Joy

Ilusión — Gaby Moreno

Similares — Laura Pausini

Seguir Latiendo — Sanalejo

Buena Vida — Diego Torres

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:

WINNER: iLevitable — ile

L.H.O.N. (La Humanidad O Nosotros) — Illya Kuryaki & The Valderamas

Buenaventura — La Santa Cecilia

Los Rakas — Los Rakas

Amor Supremo — Carla Morrison

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):

WINNER: Un Azteca En El Azteca, Vol. 1 (En Vivo) — Vicente Fernández

Raíces — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga

Hecho A Mano — Joss Favela

Generación Maquinaria Est. 2006 — La Maquinaria Norteña

Tributo A Joan Sebastian Y Rigoberto Alfaro — Mariachi Divas De Cindy Shea

Best Tropical Latin Album:

WINNER: Donde Están? — Jose Lugo & Guasábara Combo

Conexión — Fonseca

La Fantasia Homenaje A Juan Formell — Formell Y Los Van Van

35 Aniversario — Grupo Niche

La Sonora Santanera En Su 60 Aniversario — La Sonora Santanera

AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD

Best American Roots Performance:

WINNER: "House of Mercy" — Sarah Jarosz

"Ain't No Man" — The Avett Brothers

"Mother's Children Have A Hard Time" — Blind Boys Of Alabama

"Factory Girl" — Rhiannon Giddens

"Wreck You" — Lori McKenna

Best American Roots Song:

WINNER: "Kid Sister" — Vince Gill, songwriter (The Time Jumpers)

"Alabama at Night" — Robbie Fulks, songwriter (Robbie Fulks)

"City Lights" — Jack White, songwriter (Jack White)

"Gulfstream" — Eric Adcock & Roddie Romero, songwriters (Roddie Romero and The Hub City All-Stars)

"Wreck You" — Lori McKenna & Felix McTeigue, songwriters (Lori McKenna)

Best Americana Album:

WINNER: This Is Where I Live — William Bell

True Sadness — The Avett Brothers

The Cedar Creek Sessions — Kris Kristofferson

The Bird & The Rifle — Lori McKenna

Kid Sister — The Time Jumpers

Best Bluegrass Album:

WINNER: Coming Home — O'Connor Band With Mark O'Connor

Original Traditional — Blue Highway

Burden Bearer — Doyle Lawson & Quicksilver

The Hazel Sessions — Laurie Lewis & The Right Hands

North And South — Claire Lynch

Best Traditional Blues Album:

WINNER: Porcupine Meat — Bobby Rush

Can't Shake The Feeling — Lurrie Bell

Live At The Greek Theatre — Joe Bonamassa

Blues & Ballads (A Folksinger's Songbook: Volumes I & II) — Luther Dickinson

The Soul of Jimmie Rodgers — Vasti Jackson

Best Contemporary Blues Album:

WINNER: The Last Days of Oakland — Fantastic Negrito

Love Wins Again — Janiva Magness

Bloodline — Kenny Neal

Give It Back To You — The Record Company

Everybody Wants A Piece — Joe Louis Walker

Best Folk Album:

WINNER: Undercurrent — Sarah Jaroszh

Silver Skies Blue — Judy Collins & Ari Hest

Upland Stories — Robbie Fulks

Factory Girl — Rhiannon Giddens

Weighted Mind — Sierra Hull

Best Regional Roots Music Album:

WINNER: E Walea — Kalani Pe'a

Broken Promised Land — Barry Jean Ancelet & Sam Broussard

It's A Cree Thing — Northern Cree

Gulfstream — Roddie Romero And The Hub City All-Stars

I Wanna Sing Right: Rediscovering Lomax In The Evangeline Country — (Various Artists)

REGGAE FIELD

Best Reggae Album:

Ziggy Marley — Ziggy Marley

Sly & Robbie Presents... Reggae For Her – Devin Di Dakta & J.L

Rose Petals — J Boog

Everlasting — Raging Fyah

Falling Into Place — Rebelution

Soja: Live In Virginia — Soja

WORLD MUSIC FIELD

Best World Music Album:

WINNER: Sing Me Home — Yo-Yo Ma & The Silk Road Ensemble

Destiny — Celtic Woman

Walking In The Footsteps Of Our Fathers — Ladysmith Black Mambazo

Land Of Gold — Anoushka Shankar

Dois Amigos, Um Século De Música: Multishow Live — Caetano Veloso & Gilberto Gil

Meanwhile, Nigerian-American Singer, Jidenna Rocked in a Nigerian Attire For Grammy Award.

FULL LIST: Winners at the 59th annual Grammy Awards

Add Your Comment

Recent Replies (2)

2
Big congratulations to them all . - yayahdrs8@gmail.com
1
hmm nice one - Software202@gmail.com
NEXT POST IN ENTERTAINMENT
World Clock

Lagos, Nigeria.

05:55 AM

Wasington D.C., USA.

12:55 AM

London, UK.

05:55 AM
End of Result